» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 2473
Bugün Çoğul : 2473
Bugün Toplam : 4946
Dün Tekil : 1800
Dün Çoğul : 1800
Dün Toplam : 3600
Genel Tekil : 8407739
Genel Çoğul : 8422661
Genel Toplam : 16830400
MacahelBizimdir.Org
» Macahel Tüneli İçin Yeni Bir Umut…

Artvin İl Koordinasyon Kurulu’nun 2’nci Dönem toplantısında Macahel tüneli için Karayolları Genel Müdürlüğü’ne teklif sunulduğu bildirildi.

Macahel’in kronik yol sorunun kalıcı tek çözümünün, Maçahel Geçidinde bir tünel yapılması olduğunun ittifakla kabul edilmesine ve bu konuda farklı zamanlarda yapılan birçok resmi vaade rağmen şimdiye kadar herhangi somut bir adım atılmadı.

Valilik Sitesinde yer alan habere göre İl Koordinasyon Toplantısında sunum yapan Karayolları 10. Bölge Müdür Vekili Selahattin BAYRAMÇAVUŞ konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Camili-Borçka arasındaki 34.5 kilometrelik yolun tamamını yıl sonu itibarıyla bitirmeyi hedeflemekteyiz. Ayrıca bu yolda ilave çalışmalarımız var. Tünel geçişi konusunda Genel Müdürlüğümüze teklif sunuldu. 4 kilometre uzunluğunda bir tünel zirvede, 1 kilometresi de zirveden sonra olmak üzere toplam 2 adet tünel yapılması teklif edildi. Bu tünellerin yapımıyla birlikte Camili-Borçka karayolumuz sürekli açık kalacaktır. Ayrıca mevcut yolumuzda 16.5 kilometre kadar kısalacaktır.” (http://www.artvin.gov.tr/?page=haber&file=detay&id=19723)

Bu gelişmenin diğer vaatler gibi soyut kalmaması, bir an önce hayata geçmesi umuluyor. Öte yandan tünel yapımı konusunda Camili Köyler Birliği’nin 15.05.2005 tarihli toplantısında alınan kararda da tünelin yapımının, Karayolları Bölge Müdür Vekilinin açıklamasında olduğu gibi mevcut yolu kısaltacağına vurgu yapılması dikkat çekiyor. Dönem itibariyle Başkanı Sn. Hasan ŞEKER olan Birliğin ilgili kararı şöyle:  

Gündem: Camili Bölgesi’ndeki ulaşım sorunumuzun çözülmesi için düşünülen tünel yapımıyla ilgili güzergâhın belirlenmesi, çözümün Meclisçe tartışılıp karara bağlanması, ilgili mercilere müracaat edilmesi için Başkanlığa yetki verilmesi konusunun karara bağlanması.

Karar: 15.05.2005 tarihinde yapılan Meclis toplantısında ulaşım sorunumuzun çözümü görüşüldü: Bu konuda mevcut güzergâh üzerinde yapılacak çalışmaların, tünel dâhil rakımı düşürmediği, kış aylarında karla mücadele çalışmalarında tasarruf sağlamadığı, kilometreyi kısaltmadığı, günümüze kadar yapılan çalışmalarda kış şartlarının iyi düşünülmediği görüşüne varılmıştır.

Yeniden güzergah çalışmasının yapılması gerektiği, kış koşullarının dikkate alınıp, rakımın azami ölçüde düşürülmesi gerektiğine, tünel güzergahının, eski fırın mevkisi veya birinci viraj mevkisinden samalev mevkisine kadar olan güzergah olması gerektiği, samalev mevkiinden ise Camili’ye direkt yolun bağlanmasının uygun olacağı,

Yukarıda belirtildiği gibi bu güzergâh sayesinde, hem kış mücadelesi, hem kilometrenin en az 15 km düşeceği, hem de rakımın azalacağı, Düzenli’den yapılacak yol genişleme çalışmaları kapsamındaki istimlâk bedellerinden tasarruf sağlanacağı, kar mücadelesinin de en az üç ay azalacağı konularında Meclisimizce görüş birliğine varılmış olup, konunun yetkili mercilere aktarılması için hemen harekete geçilmesi gerektiği kararlaştırılmıştır. 15.05.2005 (http://www.camilibirlik.somee.com/Haberler.asp?haber=devam&id=7)

Macahel’in tünel dahil yol sorununa ilişkin diğer haberler için: http://www.macahelbizimdir.org/Haberler.asp?goster=kat&id=41

Konuyla ilgili bir tv haberi için: http://tvarsivi.com/player.php?i=2012040936802


[ Ekleyen  (MacahelBizimdir) | 03.05.2012 16:13:50 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 5035 | Bu haberi yazdır)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1107)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1297)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1647)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 2,80 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel