» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 741
Bugün Çoğul : 741
Bugün Toplam : 1482
Dün Tekil : 881
Dün Çoğul : 881
Dün Toplam : 1762
Genel Tekil : 8435097
Genel Çoğul : 8450021
Genel Toplam : 16885118
MacahelBizimdir.Org
» GEF-II Projesi’nin ve Macahel’in Pilot Bölge Seçilmesinin Amacı Üzerine Düşünceler

GEF-II Projesinin amacı, asıl olarak “koruma sorunu olan” yerlerin sürdürülebilir bir şekilde korunması. Bunun için koruma alanları tesis etme ve halkı belirli yerlerden örneğin, ormandan sınırlama. Sınırladıktan sonra halk tamamen devre dışı bırakılmıyor, halk geleneksel geçim alanlarında sınırlandığı için bunu telafi amacıyla turizm, arıcılık vb. yolla düşünülüyor. Yani, 1) Koruma sorunu olacak. 2) Bu sorunu önlemek için sınırlama yapılacak. 3) Sınırlamadan kaynaklanan ekonomik boşluk alternatif yollarla (turizm başta olmak üzere) kapatılacak (Projede bu konudaki yasal çerçevenin yetersiz olduğu haklı olarak belirtilmektedir. Çünkü mevcut bu düzenlemeler koruma alanlarından halkın tamamen çıkarılmasını veya aşırı şekilde sınırlanmasını öngörüyor ve alternatif yollar da bulunmamakta).  4) Bu sınırlamanın ve alternatif yolların finansmanı için de hibe şeklinde para aktarılması söz konusu. Projedeki kriterler, projenin özeti bu şekilde.

  Dünya Bankasının, GEF’in görünüşteki (bu kuruluşların iyi niyetli olduklarını varsayarsak) esas amacı bu. Bu kuruluşlar Türkiye’deki yetkililere diyor ki, bu kriterlere göre, koruma sorunu olan yerleri belirle, ben de hibe para aktarayım diyor. Yetkililer bu amaçla 4 pilot yer belirliyor. Sorunda bence burada çıkıyor. Diğer pilot bölgeler bir yana, Macahel acaba Dünya Bankasının, GEFin, görünüşteki amaçları doğrultusunda gerçekten hibe aktarmak istedikleri bir yer midir?

  Bana göre ve benim gibi düşündüğünü sandığım birçok Macahelliye göre, yazımın başında belirttiğim birinci kriter, KORUMA SORUNU MACAHELDE BULUNMADIĞI İÇİN, MACAHELİN PİLOT BÖLGE OLARAK İLANI TAMAMEN YANLIŞ VEYA BAŞKA AMAÇLARA HİZMET EDEN KASITLI BİR KARARDIR! Özellikle koruma sorununun olmadığı hemen herkesçe ve hatta Proje tarafından dahi (Macahelle ilgili tehditler sıralanırken) kabul edilmektedir.

Ben, sadece çoğunluğun bu kabulü üzerine bir tespit yapmak istiyorum ve iki ihtimale göre aynı anlama gelebilecek iki soru soruyorum:

1) Eğer önce pilot bölge seçilmiş, sonra proje hazılanmışsa; KORUMA KONUSUNDA ESASLI BİR PROBLEMi OLMAYAN BİR YER (MACAHEL) İÇİN KORUMA ÜSTÜNE HAZIRLANMIŞ BU KADAR BÜYÜK BİR PROJENİN ANLAMI NE?

2) Eğer önce proje hazırlanmış sonra pilot bölge seçimine geçilmişse; DOĞA KORUMAYLA İLGİLİ BU KADAR KAPSAMLI BİR PROJENİN, BU KONUDA ESASLI BİR PROBLEMİ OLMAYAN BİR YERDE (MACAHELDE) İŞİ NE?

diye soruyorum ve gözü kapalı her şeyi "yenilik", "bedava para var" gibi basit bir mantıkla destekleyenlerin de kendi kendilerine bu soruyu sormalarını istiyorum. Bana göre dikilen elbise (yani proje), bedene (yani Macahele) hiçbir şekilde uymuyor!

Burada birtakım kişi ya da kuruluşlar (ki bunlar Macahelin pilot bölge seçilmesinde etkili olan kişi ve kuruluşlardır), yetkilileri yanıltarak veya yönlendirerek, Macahel'in pilot bölge olmasını sağlamışlar ve projenin yaratacağı ortamı kendi çıkarları için kullanmayı planlamışlardır, uzun vadede planlamaktadırlar.

Ne gibi planların olduğunu kesin bir şekilde söylemek mümkün değil, ama belirli olan bir şey var ki o da turizm. GEF projesinde tamamlayıcı (alternatif) bir unsur olan turizm, bu kişilerin asıl amaçlarından sadece biri... Yörenin müthiş turizm potansiyelini tespit eden turizm tüccarları, bu turizm potansiyeli olan yeri, kendi çıkarlarına turizme açmak için Dünya Bankasının doğa koruma amaçlı projesini bir anlamda alet etmişler diyeiliriz. Çünkü halen askeri yasak bölge olan, yöre toprağı karış karış halk arasında paylaşılmış olan bir yeri turizme açmak veya başka planları gerçekleştirmek kolay değildi tabi ki...

Bütün bunlar, Dünya Bankası'nın, GEF'in iyi niyetli oldukları varsayımına dayalı...Bir de bunun aksi bir ihtimal de söz konusu olabilir.

YAPILMASI GEREKEN: Her türlü ihtimali göz önünde bulundurarak hareket etmek ve geri dönülmesi mümkün olmayacak adımlara her zaman ihtiyatlı yaklaşmak, bana göre bu belirsiz ve çok bilinmeyenli denklemde Macahelin geleceği için en güvenli yol. Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler demişler. Tarihe küçük notlar düşmeyi ihmal etmeden, bekleyip, göreceğiz...

turhanaydin08@yahoo.com


[ Yazar  (Turhan Aydın) | 10.03.2007 18:09:38 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2207 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1153)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1333)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1679)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 14,80 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel