» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 624
Bugün Çoğul : 624
Bugün Toplam : 1248
Dün Tekil : 881
Dün Çoğul : 881
Dün Toplam : 1762
Genel Tekil : 8434980
Genel Çoğul : 8449904
Genel Toplam : 16884884
MacahelBizimdir.Org
» GEF-II’nin Askeri Yasak Bölgenin Daraltılması ve Okul Gezisi Faaliyetlerinin Eleştirisi

Bilindiği gibi Camili (Macahel), 1. derece askeri yasak bölge. GEF-II Raporunun Camili kısmında, proje yetkililerinin Temayla birlikte askeri yasak bölgeyi daraltmak istedikleri belirtiliyor. Acaba niçin? Bu konuda bir zihin jimnastiği yapmak, bazı tahminlerde bulunmak, sorulara cevap aramak gerekiyor. Temanın bunu niçin istediği belli, ama resmi gücü elinde bulunduran GEF’in amacı açık değil. Daha doğrusu anlaşılır değil. Tema turistlerini daha kolay Macahel’e sokmak, böylece daha çok kazanmanın, inşa ettiği otelin masrafını çıkarmanın peşinde. Çünkü askeri yasak bölge, girişlerde izin almayı gerektiriyor ve getirdiği kişilerin denetimden geçmesi söz konusu. Ayrı bir tartışma konusu ama, bildiğim kadarıyla askeri yasak bir bölgeye zorunluluk olmadıkça turistik amaçla, fotoğraf çekmek vs. için girilemiyor. Gerçi Temanın böyle bir yerde nasıl otel yaptığı da şüpheli bir konu. Yöreye girmek için dahi izin almak gerekiyorken, yöre dışından gelip serbestçe bina yapmak beraberinde birçok soru işaretini getiriyor...

  Peki GEF’çilerin yasak bölgeyi daraltmadaki amaçları ne? Halbuki projelerinde Macahel’in şimdiye kadar korunmasını yörenin askeri yasak bölge olmasına bağlıyorlar ve bunu olumlu karşılıyorlar. Şimdi ise askeri yasak bölgenin daraltılmasını, adeta bundan kurtulmak istiyorlar. Niçin? Hala yörenin korunmasına ilişkin alternatif bir yapı oluşturamamışken (ve böyle giderse hiçbir zaman oluşturamayacakken) mevcut olan ve adeta bir sigorta özelliğindeki statüden neden vazgeçilmek isteniyor? Yoksa Tema yukarıdaki amaçları için GEF’in resmi gücünümü kullanıyor? İlgili merciler GEF projesi için bu gerekli denilerek (hiçbir gereği yokken) yanıltılmakmı isteniyor? Bu sorulara GEF’çiler geçerli bir açıklama getirirlerse sevineceğiz. Varsa bir yanlış anlama bunun düzeltilmesini bekliyoruz.

  Askeri yasak bölgenin daraltılmaması konusunda İnsiyatifin yazısında belirtilen görüşlere aynen katılıyor ve Macahel’in ekolojik ortamının kontrolsüz bir şekilde gelişen turizmle kirlenmemesi için, Macahel’in, dolayısıyla ülkemizin iç ve dış güvenliği için yörenin bu haliyle askeri yasak bölge olarak kalmasını savunuyorum.

  Yazımda üzerinde duracağım bir başka faaliyet okul gezisi. GEF’in Camili sitesinde Macaheldeki okullarda okuyan öğrencilerin geziye çıkarıldığı haberine yer verilmiş. Böyle bir gezinin projenin hangi bölümüyle ilgisinin olduğu anlaşılır değil. Tıpkı askeri yasak bölgenin daraltılmasında olduğu gibi. Öğrencilerin Artvin’nin bazı yerlerini görmesi ile biyolojik çeşitlilik ve doğal kaynak yönetiminin ne gibi bir ilgisi var? Ayrıca sitedeki, “bazı öğrencilerin ilk defa ilini gördüğü gözlendi” şeklindeki açıklamayı bir Macahelli olarak rencide edici buluyorum.

Benim asıl dikkat çekmek istediğim ve bu konuda yazı yazma nedenimi oluşturan husus geziyle ilgili Macahel’deki bazı tepkiler. Söylenenlere göre bu iş için birkaç milyar harcanmış. 90’a yakın kişinin gezdirilmiş olması nedeniyle bu rakam normal. Ama yöre insanı şunu soruyor: Öğrencilerimizle madem bu kadar ilgilisiniz, kış mevsiminin o ağır şartlarında, uzak köylerden Camili’ye ıslanmak, hasta olmak pahasına yürürken neredeydiniz? Bu harcadığınız birkaç milyar bu sorunun çözümünde önemli katkı sağlayabilirdi deniyor. İşte bu tepki bile Macahellilerin GEFe, Temaya niçin karşı olduğunun çarpıcı bir örneğini teşkil ediyor. Çocukların kışın çektikleri problemlere eğilinmiyor, hiç alakasız bir konuda, sırf göz boyama amaçlı faaliyetlere milyarlar harcanabiliyor. Macahelin ulaşım, eğitim, sağlık gibi ana problemleri bizi ilgilendirmez deniyor, çiçek, böcek, ayı, ağaçla uğraşılıyor. Bu, insanlara ekmek bulamıyorsanız pasta yeyin demek gibi bir şey aslında. İnsanlar en temel sorunları için çözüm istiyor, yapılanlar ise lüks sayılabilecek konularla ilgili. Bu paradoks giderilmedikçe bu doğal tepki artarak devam edecek gibi gözüküyor.


[ Yazar  (Turhan Aydın) | 10.03.2007 18:10:31 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2488 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1153)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1333)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1679)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 20,94 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel