Macahel Bal Festivali

Aşağıdaki yazı, 18.8.2002 tarihinde Macahelde yapılan bal festivalinde, köy muhtarlarını temsilen hazırladığım konuşmadır. Ancak festivali düzenleyenler, bu konuşmanın yapılması imkanını vermemişler, böylece bu festivalde de yöre halkı seyirci konumunda kalmıştır. Bu vesile ile bu yazıyı yayınlayarak, Macahelin sesini duyurduğu için Macahel Bizimdir İnsiyatifine teşekkür ediyorum. İnşallah gelecek festivallerde yöre muhtarlarına böyle bir fırsat verilir.

"Sayın Vali, değerli Kaymakamımız, Macahellilerimiz için şah damarımızdan daha yakın saydığımız aziz Komutanlarımız, bürokratlarımız ve değerli misafirler,

Mahrumiyetliğinde eşsiz, böyle yaz günlerinde güzelliği ile benzersiz, kış günlerinde de cehennem yüzlü, şiddetli esinti ile yaşanan, yılın altı-yedi ayı adeta üstü açık cezaevi konumunu hatırlatan Macahel, yani Camili bölgemize teşriflerinizden dolayı hepinize, Macahel Halkı adına hoş geldiniz diyor, saygı ve sevgilerimizi belirtmek istiyorum. Ben Hasan Şimşek, Maral Köyü Muhtarı olarak, muhtarlıklarımızı temsilen söz almış bulunuyorum.

Değerli misafirler, Camili bölgemizde yöre insanlarımızın gayret, bürokratlarımızın desteği ile düzenlenen bugünkü bal festivali sebebi ile toplandığımız Camili bölgesinin geçmişi ve yapısından çok kısa olsa bile değinmeden geçmek istemiyorum. Camili bölgesi, Cumhuriyet tarihimizden önce 18 pare köy toplumu olarak yaşamış, Cumhuriyet tarihinden sonra 12 köyü Sovyet Birliğine kalmış, 6 pare köyü olan Camili bölgesi ve halkı, ana yurdu yüce Türkiyesinden, şanlı bayrağından ne pahasına mal olursa olsun tavrı ile asla taviz vermemiş, ana yurduna, şanlı bayrağına bağlı kalmayı başarmıştır. Bu başarıyı sağlamış, ama sıra gelmiş yaşam şartlarına. Bunlar, burada anlatılmakla bitmeyeceği için iki cümle ile dikkatinizi çekmek isterim. Macahel insanı, Devletine, bayrağına, bölgesine, toprağına bağlı kalıp, taviz vermemek için on yıllarca ışıksız geceler geçirmiş, yine on yıllarca tuzsuz çorbasını içmiş olan bir millet olarak, bir bakın görün ki ne büyük şanslı bir toplum olduğu, bu güzel, hoş, bayram gibi festival günlerine ulaşmakla, doğru yol izlediği açıkça ortaya çıkmıştır. İşte delil, hepimiz görmekteyiz. Bu yalnız şans, yalnız kader, asla değildir. Bu Macahel insanının gelmişi ve geçmişi ile akıllı, cesur ve doğru kararlarına bağlıdır. Kabul etmeyen olursa izah etmeye her zaman hazırız.

İşte onun içindir ki Macahelin güzelliği, zenginliği, Macahelde yaşayan ve sahiplenen insanlarla olmuştur. Macahel ilelebet Macahellinin olmaya devam edecektir. İştahlılar, her zaman olduğu gibi, ufak tefek hayaller, zelzeleler yaratabilir. Ancak Macahelin asla etkilenmeyeceğinin bilinmesinde yarar görmekteyim. Macahel bölgesi insanı, hayatı boyunca, anlatılmayacak kadar ağır şartlarla tarihini yaşamıştır. Bu ağır şartlar, yurdumuzun her köşesinde olduğu gibi, Camili bölgemizde de iyiye gelişerek, ağır şartlarını değiştirmek için arayış ve gayretler içerisindedir. Bu çaba ve gayretlerimizin, yöre insanımızın her kesimine yansıyabilecek, her köşedeki insanlarımızı eşit tutarak, herkesin sesine kulak vererek, hatırladığımızdan günümüze kadar olan değişimler, ilerlemeler gibi, ilerlemeye, kimseyi kimseden farklı görmeden, kimsenin ciğerinin kaç paralık olduğunu araştırmadan, herkesin müsvedde gibi değil, her zaman olduğu gibi tam adam ve insan gibi, kimseyi rahatsız etmeden, kimseden de rahatsız olmadan, yüce Devletimiz ve şanlı bayrağımız altında ilerlemeye devam etmek isteğimizi belirtmek istiyorum.

Değerli misafirler, yöremizin yaşam şartları ve yaşam mücadelesi çok ağır ve zor, hatta kabul edilemeyecek mazilerle dolu olduğundan, sizleri hep zorluklardan bahsederek karşılamak istemediğimiz için, zamanımızın küçük bölümünde, memnun kaldığımız veya beklentilerimizden bahsetmek, bugün için daha hoş olabileceğini düşünmek daha doğru olur herhalde. Yukarıda belirttiğimiz gibi, Camili bölgesi 6 pare köyden oluşmaktadır. Sorunları genel olarak 4 ana maddedir: Eğitim, yol, telefon, elektrik. Bu 4 madde hemen hemen tüm sorunları kapsamaktadır. Eğitim konusunda çok zorluklar içerisindeyiz. Yapılan okulumuz için, mütahitinden emeği geçen en üst kuruma kadar herkese müteşekkiriz. Ancak halen çözüme kavuşmayan, okulumuzun adı gibi, pansiyona kavuşturulması talebinde bulunuyoruz. Telefon, sağ olsunlar ilgili bir önderimiz tarafından çözülmüş sayılmaktadır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Teşekkür etmemek mümkün değil. Ulaşım, yani yollarımıza gelince, kara yolu durumu belli, bir şey söylememe gerek yok. Yol yapımı değil, belki mütahit işçilerini idare edebilecek şekilde, asla ilerlemesiz, adeta terk edildi edilecek gibi bir hali var. Bunun hızlandırılıp, kara yolu çalışmalarının bitirilmesinin istenmesi herhalde hakkımız olsa gerek. Bunun bitirilmesi için herkesten destek bekliyoruz.

Diğer taraftan mahalle ve yayla yollarımız, Köy Hizmetleri İl Müdürlüğüne bağlı olduğu için, her köyümüzde yolumuz olduğu gibi, her mahallemizde, hatta hemen hemen her kapıda bazı eksikliklerimiz olsa da yollarımız bulunmaktadır. Yöremizin vazgeçilmez yaşam şartı olan yaylacılığımız bulunmaktadır. Yaylacılığımızın çok zor şartlar altında sürdürüldüğünü belirttiğimiz Köy Hizmetleri İl Müdürlüğümüz buna da el atmış olup, bu kriz ortamında bir ulaşım sağlanmıştır. Esas Camili bölgesi insanlarımızın yararlanabileceği Camili Maral, Uğur vadisindeki yayla yolumuz gece gündüz demeden hiçbir zorluğu dikkate almadan süratli bir şekilde çalışmalara devam etmektedir.Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü desteğini verdiği sürece İnşallah hem bürokratlarımızı hem tüm Camili bölge insanlarımızı yollarımıza kavuşturmaya çalışacağız. Bölgemizde her kurumu Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü gibi gayret göstermeye davet ediyoruz. Üçüncü konu enerji konusu çok önemli. Konu yalnız aydınlatma değil, herkesin bildiği bir şey ki enerji denince her şeyi kapsamaktadır. Yöremizde enerji, başta günümüze kadar getirdiğimiz doğamızın, kolu komşumuza kıyamadığımız, hatta tek çare olarak istihsal işçiliğini gören insanlarımız bile Devletimizin istihsallerin, ağaç kesiminin durdurulması için mücadele verdiğimiz ormanlarımızın da hem korunması hem de sevgisini artıracaktır. Bu nedenle enerjinin müsait bir yer tespit edilerek Camili bölgesinde üretilmesi için gayret gösterilmesini bir vesile ile bir kez daha vurgulamak isterim.

Aziz ve değerli misafirlerimiz, sizleri daha fazla rahatsız etmeden, ben Maral Köyü Muhtarı olarak hem muhtarlığım olarak hem de arkadaşlarım adına her zaman huzur içerisinde böyle festivallerin devamını diliyor, hepinizi sevgiyle kucaklıyor, hepinize saygılar sunarım. Sağ olun, var olun". 18.8.2002

Web Yönetiminin Notu: Bu yazıya ilişkin Cevap ve Düzeltme Yazısı için tıklayınız


Haberin kaynağı : http://www.macahelbizimdir.org
Macahel Bizimdir İnisiyatifi