» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 739
Bugün Çoğul : 739
Bugün Toplam : 1478
Dün Tekil : 881
Dün Çoğul : 881
Dün Toplam : 1762
Genel Tekil : 8435095
Genel Çoğul : 8450019
Genel Toplam : 16885114
MacahelBizimdir.Org
» GEF-II Camili Yönetiminden Talep

Ön Açıklama

Camili (Macahel)- Maral Köyü’nden bir kısım gençlerin, GEF-II Camili Yönetimi’ne sundukları dilekçe.


Sürdürülebilir Koruma Açısından Yöredeki Mevcut Koruma Düzeninin Yasal Statüye Kavuşturulması Talebi

 

 Bilindiği gibi mevcut geleneksel koruma biçimi Macahel doğasının ve ormanlarının yüzyıllar boyu korunmasını ve günümüz nesillerine aktarılmasını sağlamıştır. Öncelikle, günümüze değin uygulanan ve mevcut statünün korunması şartıyla devamlı uygulanacak olan geleneksel koruma rejimleri ortaya konacak, bu koruma rejimleri temelinde oluşturulacak “özel orman statüsü”nün yasal statüye kavuşturulması talep edilecektir. Bu statü ulusal orman rejimini düzenleyen Orman Kanunu’ndaki “Hususi Orman” statüsüne uygundur.

 Uygulanan  Geleneksel  Mevcut Koruma  Biçimi:

a) Zilyetlik (fiili hakimiyet) esası: Macahel yöresinde kullanıma açık araziler tapulu değildir. Buna rağmen yöre sakinleri kullanım alanlarını ‘şahitlik’ kurumuyla paylaştırmışlar ve sorunsuz kullanmaktadırlar; ama kadastronun yöreye gelmesi yöre halkının yararına olduğu da bir gerçektir. Zilyetliğe dayalı bu fiili paylaşım orman kullanımını bir düzene oturtmuştur: Öncelikle yöre ormanları köyler arasında, köy içinde ise aileler arasında paylaşılmış durumdadır. Bu fiili paylaşım gereği bir kimse, başkasının ormanından, sahibinin izni olmadan hiçbir iş ve işlem yapamaz. Bu sınırlamaya aykırı davranılması durumunda; yapılan kesim, sahibi tarafından alı konur ve herhangi bir bedel ödenmez.  Sözü edilen bu fiili paylaşım, zorunlu ihtiyaçlar nedeniyle ormandan yapılan kesimin de belirli bir düzen içinde olmasını sağlamıştır. Böylece bütün köy halkı söz konusu ihtiyaçları için devamlı olarak belirli bir yerden kesim yapmamış, her aile kendine ait ormandan ihtiyacını temin etmiştir. Bu düzen gereği orman üzerinde baskı olmamış, orman kendini kolaylıkla   yenileyebilmiştir.

b) ‘Koru ormanı’ sistemi: Köy yerleşik alanlarının bitişiğinde veya üzerinde kalan orman çığ, toprak kayması, taş yuvarlanması gibi olumsuzlukların olmaması için zaruri ihtiyaçlar için dahi kesim yapılması yasaktır.

c) Bir dönem yapılan istihsal faaliyetleri yöre muhtarlarının girişimleriyle durdurulmuştur. Şu anda yörede istihsal yapılmamaktadır. Yörede teknik olarak istihsale uygun yerler tespit edilip yasal izinler alınmak suretiyle bu faaliyetler ormanların korunmasına tehdit oluşturmayacaktır.

d) Otlatma düzeni ve çevre temizliği: Nüfus yoğunluğunun azalmasına bağlı olarak hayvan sayısı da azalmıştır. Yörede mevcut olan otlatma düzeni arazilerin aşırı kullanılmasını engellemektedir. Bu düzende hayvanlar uzun süre belirli bir yerde otlatılmamaktadır; ayrıca yaylak-kışlak düzenine göre yazın hayvanlar yaylaya çıkartılmakta, güz ve ilkbaharda ise köylere yakın meralarda, bu yerlere ek olarak özel olarak çeperle korunmuş çayırlıklarda otlatılmaktadır. Dolayısıyla otlatma dört mevsime yayılmakta ve her otlatma alanı üç mevsim dinlendirilmiş olmaktadır. Bu süre ise, yörenin dört mevsim yağışlı iklimi dikkate alındığında, meralardaki bitkisel hayatın kendisini yenileyebilmesi için oldukça uzun bir süre olmaktadır. Çevre temizliği yöreye özgü geri dönüşüm düzeni sayesinde sağlanmaktadır. Yöre insanlarının tüketimlerin çoğunu doğal ürünlerden karşılamaktadır. Diğer tüketim artıkları ise yakılabilecekler yakılmakta, yakılamayanlar gömülmektedir.

 Talep

Yukarıda genel hatlarıyla açıklanan ve oldukça başarılı geleneksel koruma anlayışının, gelecek açısından, bu anlayışa uygun resmi statülerle tamamlanması mümkündür. Bu bağlamda, yukarıda bahsettiğimiz  ulusal orman rejimini düzenleyen orman kanunundaki ‘Hususi Orman’ statüsü, yapılacak yasal değişiklikle revize edilerek yöre ormanları açısından uygulamaya geçirilebilir. Macahel’de uygulanmaya çalışılan GEF-II projesinin öngördüğü sürdürülebilir koruma düzeni yöremizin geleneksel koruma anlayışına uygundur. Yöre halkının geleneksel koruma statüleri dışındaki yasal çerçeveye sahip;ancak yöre sakinlerinin taleplerine cevap vermeyen ,yaşam alanlarını daraltan koruma biçimleriyle Macahel ormanlarının korunması söz konusu değildir. Yöre halkının birliğini bozan ve GEF-II gibi yöre için yararlı olabilecek bir projeyi göz ardı ettiren, geleneksel koruma biçiminin dışındaki koruma biçimlerinin uygulanmaya çalışılması yerine, öngörülen sürdürülebilir korumanın, mevcut geleneksel koruma ile sağlanması ve en önemlisi de bu durumun yasal çerçeveye kavuşturulması mevcut sorunları çözecektir. Daha açık bir ifadeyle, GEF-II projesinin yörede uygulanması gerçekleşecek, önündeki engeller kalkacaktır. Bu durum yöre halkının da yararına olacaktır. Bu konunun bu açıdan ele alınması ve sürdürülebilir koruma biçimine uygun, geleneksel koruma sisteminin yasal çerçeveye kavuşturulması talebimizdir. (14.09.2004).


 Yazan : MacahelBizimdir | Okunma : 2710 | Yorum ( 0 ) | Oy:  | Bu içeriğe oy verin
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1153)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1333)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1679)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 24,72 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel